Jak zima działa na dach ?
DACHOWE Jak zima działa na dach ?
Najczęstszą przyczyną oddziaływania zimy są uszkodzenia systemów rynnowych. Powstają one poprzez zsuwanie się śniegu z połaci dachowych, którego ciężar dochodzić może nawet do 100 kg. Taki problem spotyka zazwyczaj blachodachówki i dachówki szkliwione, które nie stawiają żadnego oporu dla śniegu.
Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie barier, płotków, zapór przeciwśniegowych. Ich montaż zaraz nad pierwszym rzędem dachówek pozwala kontrolować ilość spadającego śniegu.
Zamarznięte rynny
Wahania temperatury, które często występują zimową porą roku powodują to, że zalegający na dachach śnieg roztapia się i następnie ponownie zamarza. Skutkiem tego działania jest występowanie w rynnach i na skrajach dachów lodowych wałów. Ich waga przy 1 m3 może wynosić nawet do 1000 kg. Taki ciężar na pewno doprowadzi do uszkodzenia systemu rynnowego lub dachu. Podczas roztopów woda z tych wałów może wnikać pod obicia dachowe powodując uszkodzenia.
Obciążenie dla dachu
Znajdujący się na dachu śnieg może i wygląda ładnie, ale stanowi poważne zagrożenie dla konstrukcji. Ze statystyk wynika, że jeden metr kwadratowy śniegu o grubości 15 cm waży do 50 kg. Do tego zazwyczaj trzeba było doliczyć warstwę zamarzniętej wody, która jest pod śniegiem. Wtedy ciężar automatycznie się powiększa. Niestety taka waga jest w stanie zniszczyć konstrukcję nośną dachu.
Przegląd dachu przed zimą
Każde pokrycie dachowe wymaga regularnych przeglądów. Warto do tych celów zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę dekarską, która na pewno sprawdzi nasz dach rzetelnie i pozwoli uniknąć wydatków jakie przyniosłyby jesienne i zimowe warunki atmosferyczne. Nawet najmniejsza szczelina jest w stanie naruszyć wnętrze dachu i narazić nas na koszty.
Uzupełnianie ubytków
Częstym problemem występującym na dachu są ubytki w uszczelnieniach. Produkty uszczelniające z biegiem lat potrafią się wykruszyć a miejsca obróbek blacharskich mogą się poluzować i tworzyć mikro-szczeliny. Warto podczas przeglądu poprosić ekipę dekarską o zwrócenie szczególnej uwagi na te ubytki i uzupełnienie ich.