Jak dbać o dach?

DACHOWE    Jak dbać o dach?

Każdy dach potrzebuje szczególnej uwagi. Już podczas budowy trzeba zwrócić uwagę na kwestie konstrukcyjne i zabezpieczenie przed wilgocią. Ważne są jeszcze kwestie estetyczne- z biegiem lat mogą tracić kolor, wyblaknąć lub się odkształcać np. w przypadku blachodachówki. Niszczący wpływ na dach ma również wilgoć, bierze się ona przez złe odpływy wody.
Porastanie mchem dachówek jest skutkiem mieszkania w lesie lub zacienionym miejscu. Warto więc robić regularne przeglądy i usuwać wszystkie zanieczyszczenia i uszkodzenia na bieżąco po zimie. A przed tą porą roku dobrze jest zabezpieczyć dach przed złym działaniem czynników atmosferycznych.
Porządki na dachu są więc koniecznością, a sposób na nie zależny jest od rodzaju pokrycia na dachu.

DACHÓWKI CEMENTOWE

golden

Jeżeli chodzi o dachówki cementowe, częstotliwość ich mycia różni się od rodzaju powłoki jaką są pokryte. Na zwykłych dachówkach w szybkim czasie zaczynają osadzać się różne zanieczyszczenia. Dachówki, które mają na sobie specjalną powłokę czyszczą się samoczynnie.

W CIENIU NALOT POJAWIA SIĘ SZYBCIEJ

Powłoka ma za zadanie chronić chropowatą i narażoną na zanieczyszczenia powierzchnię dachówki. Po gładkiej powłoce osady po prostu zmywają się po powierzchni wraz z opadami. Nie mniej jednak na pokryciach dachowych mających powłoki również warto przeprowadzać okresowe porządki i konserwować je. Jeżeli jednak nasz dom umiejscowiony jest w zacienionym miejscu to na dachu dość szybko zaczyna pojawiać się zielony nalot, który sprawia, że traci swój właściwy kolor.

RÓŻNE ZANIECZYSZCZENIA, RÓŻNE METODY

To jak często będziemy czyścić nasze dachówki cementowe zależne jest również od tego jakie zanieczyszczenia się na nim pojawiły. Może zdarzyć się tak, że w miejscu gdzie mieszkamy padają kwaśne deszcze to liczyć trzeba się z tym, że związki chemiczne mogą wchodzić w reakcje z materiałami z jakich zostały wykonane dachy. W takich przypadkach konieczne jest nałożenie na pokrycie specjalistycznego środka zmiękczającego, który jest w stanie usunąć nawet trwałe zanieczyszczenia. Oczywiście wedle zaleceń producenta.

DACHÓWKI CERAMICZNE

golden

Czyszczenie dachówek ceramicznych niewiele się różni od cementowych. Różnica polega na wykonywaniu tego. Przy ceramice trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ jest ona dużo bardziej krucha i  narażona na czynniki niszczące. Dachówki ceramiczne z reguły są trwałe i wytrzymałe, ale tak samo jak wszystkie pokrycia narażone na porastanie mchem i inne zanieczyszczenia.

NATURALNE NAJBARDZIEJ NARAŻONE

Trzeba zwrócić uwagę na to, że ceramiczne są używane przez profesjonalistów za najtrudniejsze do pielęgnacji i konserwacji. Chodzi tu głównie o porowatą strukturę, przez którą dostają się zanieczyszczenia, drobinki piasku i wilgoć. Zaznaczając, że problem ten dotyczy naturalnych dachówek ceramicznych nie pokrytych żadną powłoką zabezpieczającą. Jeżeli decydujemy się na dachówki angobowane lub glazurowane, które są bardziej odporne na zniszczenia.

WODA POD CIŚNIENIEM

Najlepszym sposobem na usunięcie niechcianego nalotu jest wynajęcie specjalistów, którzy zajęli by się tym najdokładniej. Taki nalot jest usuwany za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Niestety takim sposobem usuwane są zabrudzenia z zewnętrznej części, a osady, które wniknęły w głąb dachówki muszą być usunięte bardziej radykalnymi metodami przy użyciu preparatów biobójczych.  

BLACHODACHÓWKA

golden

Pokrycie z blachodachówki również jest narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Mimo, że powłoka jest gładka to mimo wszystko część zanieczyszczeń osadza się na pokryciu. Jest to niebezpieczne, ponieważ zanieczyszczona blachodachówka ma jest słabsza i mniej trwała. Dla pokryć z blachy najbardziej szkodliwe są związki siarki, azotu, chloru, a także sadza.  Wymaga to regularnych czyszczeń i konserwacji, ponieważ drobne zanieczyszczenia mogą być poważne w skutkach.

MYCIE MAŁO AGRESYWNE

Jeżeli nasz dach pokryty jest blachą to musimy go regularnie czyścić. Nie należy do tych celów używać detergentów i agresywnych środków chemicznych. Najlepszym rozwiązaniem będzie miękka szczotka i woda pod ciśnieniem. Jeżeli nasz dach ma silne zabrudzenia możemy wykorzystać delikatne specjalistyczne środki do czyszczenia dachów powlekanych.
Bez względu na to jaki wybierzemy produkt do czyszczenia warto przeprowadzić pierw test na niewidocznym miejscu blachy aby spojrzeć czy nie zachodzi żadna reakcja.

 

golden

GOLDEN sp. z o.o.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 31 1050 1764 1000 0090 3267 6745

golden