Membrana dachowa czy papa?
DACHOWE Membrana dachowa czy papa?
Jeszcze do niedawna najczęstszym produktem używanym do izolacji poddasza była papa bitumiczna, którą kładzie się na celowo do tego zrobione podłoże z desek lub płyt drewnopochodnych. Papa była doskonałym i powszechnym środkiem od lat, ponieważ gwarantuje absolutną szczelność. Jednak ma też wady: ogranicza wentylację, co wymusza pozostawienie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy hydroizolacją a izolacją termiczną, jest ciężka i może osłabiać konstrukcję dachu, wymaga odprowadzania wody spod twardego poszycie. Samo układanie papy jest czasochłonne i uciążliwe. Dlatego uwagę inwestorów i wykonawców przykuły nowoczesne membrany dachowe.
Membrana jest wykonana z lekkich materiałów: polipropylenu, poliestru, miękkiego i twardego polietylenu. Sprzedawane są w rolkach o szerokości 1,5 m i 3,0 m i długości nawet do 50 m. Ten produkt jest doskonale paro przepuszczalny i jednocześnie chroniący poddasze przed wnikaniem wilgoci. Dzięki swoim właściwością są idealnym materiałem do hydroizolacji.
Podwójnie na kalenicy, nieco więcej przy okapie
Biorąc pod uwagą montaż membrany na zakładkę warto się zabezpieczyć i kupić jedną rolkę więcej. Z tego względu, że w niektórych miejscach warto ułożyć dwie warstwy np. izolacja kalenicy, a przy okapie dachu warstwa membranach mogłaby lekko wystawać poza dach co będzie skutkowało ułatwieniem prac wykończeniowych.
Trudne zadanie przy kominie
Podczas montażu membrany w okolicy komina trzeba być mocno uważnym. Produkt ten jest łatwopalny, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę by nie stykał się z kominem. Jednak teraz gdy uległy zmianie: technologia budowy kominów oraz materiały na nie stosowane można by izolować komin membraną nawet do 40 cm wysokości. Aby izolacja się nie odrywała i nie ulegała zniszczeniu to konieczne jest przyklejenie brzegów taśmą dwustronną.
Owijanie przy oknach dachowych
Miejscem gdzie szczególnie ważna jest izolacja to otwory okienne. Dokładnie szczelne okna na nic się nie sprawdzą jeżeli będą w nieszczelny sposób zamontowane na dachu. Miejsce łączenia okna z pokryciem dachowym trzeba zabezpieczyć wywijając membraną na ramy okienne a końcówki przykleić taśmą dwustronną.
A co w przypadku rozdarcia?
Uszkodzenie membrany nie jest aż tak poważnym problemem. Mimo, że jest to bardzo wytrzymały materiał czasem się zdarzy go przeciąć podczas prac dekarskich. Uratowanie jej jest bardzo proste i nie trzeba zrywać całej warstwy hydroizolacji. Wystarczy tylko zakleić i zabezpieczyć uszkodzone miejsce. Takie sklejenie nie powinno powodować negatywnych skutków w przyszłości.
źródło:http://www.phd.pl/poradnik/membrana-dachowa-czy-papa/