Jak ocieplić skośny dach według nowych norm budowlanych?
DACHOWE Jak ocieplić skośny dach według nowych norm budowlanych?
W styczniu 2017 r. zostały zmienione wartości wskaźnika EP (rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzania każdego metra kwadratowego powierzchni budynku).
Dla domów jednorodzinnych ma być niższa niż 95 kWh/(m2rok). Zmienia się również dopuszczalne izolacyjności ścian, okien i dachów, muszą być cieplejsze. Wartość współczynnika przenikania ciepła (Uc) dla dachu skośnego nie może przekroczyć 0,18 W/(m2K).
Co niosą ze sobą przepisy z 1 stycznia? Zmiana wydaje się być nieznaczna bo to tylko z 0,20 do 0,18 W/(m2K), czyli mniej więcej 10%. Jednak obliguje ona inwestorów do przekalkulowania wielu kosztorysów izolacji dachów, strychów i poddaszy.
Wykonawcy powinni korzystać z produktów, które już spełniają najnowsze parametry bez konieczności układania grubej warstwy termoizolacji. Najpopularniejszym produktem do ocieplania dachów skośnych jest wełna mineralna. Aby sprostała nowym przepisom musi być układana w dwóch warstwach o grubości łącznej 20-30 cm.
Do odpowiedniej izolacji dachu skośnego możemy użyć nowoczesnych rozwiązać jakimi są płyty thermano. Ich ogromną zaletą płyt jest możliwość montażu w wariantach: nakrokwiowym, podkrokwiowym i międzykrokwiowym (mieszanym). THERMANO montuje się na przygotowaną więźbę dachu tuż przed pokryciem (blachodachówką lub innymi materiałami). To skraca czas prac – izolacja jest gotowa wraz z pokryciem dachu oraz zmniejsza koszt o wynajem dodatkowej ekipy budowlanej. Płyty THERMANO montuje się bezpośrednio na więźbę dachu, a nie pomiędzy krokwie. Dzięki temu eliminujemy powstawanie w miejscu nieocieplonych krokwi( mostków termicznych), przez które ucieka ciepło, pogarszając tym samym izolację dachu. Producenci wzięli pod uwagę nowe normy budowlane i gwarantują Uc = 0,18 [W/m2 ·K] może być spełniony w przypadku termoizolacji THERMANO już przy 125 mm grubości płyty!
Kolejnym i chyba najbardziej znanym sposobem ocieplania dachu skośnego jest wełna. Do tych celów dobrze sprawdza się materiał o większej gęstości, taki jak wełna skalna ROCKWOOL. Produkty ROCKWOOL powstają w wyniku stopienia skał (bazaltu, gabra, kamienia wapiennego, koksu) połączonych środkami wiążącymi z dodatkami impregnującymi. Dzięki tym dodatkom wyroby ze skalnej wełny mineralnej są hydrofobowe, co oznacza, że nie chłoną wilgoci z powietrza i posiadają znikomą wilgotność sorpcyjną. Skład wełny powoduje, że jest również odporna. Wełny skalna, dzięki swej gęstości, przy odpowiednim rozstawie krokwi może sama się utrzymywać między krokwiami, bez konieczności dodatkowego mocowania. Potrzebne odcinki ocieplenia warto docinać z długości rolki – zmniejsza to ilość odpadów. Docięte kawałki wełny skalnej wkładamy między krokwie. Pierwszą warstwę ocieplenia układamy dokładnie, zwracając szczególną uwagę na szczelne przyleganie wełny skalnej do siebie i do elementów konstrukcji poddasza. Następnie montujemy stalowy ruszt pod okładziny połaci i stropu nad poddaszem. Zalecamy, aby profile nośne przed montażem wypełnić od wewnątrz paskami z wełny skalnej, co polepsza izolacyjność termiczną poddasza. Drugą warstwę ocieplenia z płyt z wełny skalnej układamy pod krokwiami, jętkami czy kleszczami, między profilami nośnymi okładzin.
źródło: http://www.phd.pl/poradnik/ , https://www.rockwool.pl/baza-wiedzy/jak-ocieplac-poddasze/