Montaż okna dachowego

DACHOWE    Montaż okna dachowego

Wybierając sposób dostarczenia światła dziennego do wnętrza na poddaszu możemy skorzystać z dwóch możliwości : Lukarna lub okno połaciowe. Z pierwszą opcją łączy się konieczność większych nakładów konstrukcyjnych, a druga możliwość to konieczność zamontowania specjalnego okna stworzonego do montażu pod kątem na poddaszu.

Zalety okna połaciowego

Okna te mają sporo zalet co sprawia, że są bardzo często wybieranym produktem przez inwestorów. Montując takie okno dostarczmy potrzebną ilość światła na całą powierzchnię poddasza bez zbędnych załamań czy miejsc zaciemnionych. Kolejną zaletą jest możliwość montażu praktycznie wszędzie i w każdej ilości. Według planu budowy i wielkości pomieszczenia powinniśmy zdecydować ile okien potrzebujemy. 

Poddasze użytkowe ze strychu

Trochę więcej problemów sprawiają okna dachowe podczas przerabiania strychu na poddasze użytkowe. Ze względu na ingerencję w konstrukcję dachu i stworzenie nowej podbudowy na montaż okna połaciowego. Warto przy każdym montażu zwrócić uwagę na szczelność- jest to wyjątkowo ważny krok do tego aby wilgoć i zimne powietrze nie wnikały do wnętrza budynku.

Na jakiej wysokości montować?

Montaż okna połaciowego musi być zgodny z przepisami prawa budowlanego i innych przepisów. Jednak dobrym sposobem będzie zamontowanie takiego okna jak najwyżej. Z tego względu, że lepiej doświetli spore poddasze. Zalecane jest montowanie na wysokości 120 cm od podłogi. Poprawia to doświetlenie, umożliwia zamontowanie grzejnika pod oknem czy instalowanie aranżacji okiennej.

Komplet ułatwi pracę

Trzeba pamiętać, że przy wyborze okna i zakupie go w zestawie powinniśmy dostać zestaw klinów, profili maskujących, kątowników i wkrętów. Są to nieodłączne elementy, które wpłyną przy montażu na zniwelowanie usterek i szczelin. Kolejnym elementem potrzebnym do montażu jest kołnierz. Jego zadanie to szczelne połączenie okna z połacią dachową.

golden

Otwór nieco większy niż okno

Przygotowując otwór na okno trzeba pamiętać, że nie może on osiadać takich samych wymiarów jak szyba z ramą. Miejsce to powinno być większe o około 10 cm od góry, po 5 cm na boczne strony i od 10- 15 cm od dołu.
Kolejnym krokiem jest wycięcie folii wstępnego krycia oraz wyjęcie dachówek, które zasłaniają światło otworu. W tym miejscu możemy brać się za montaż okna. Natomiast jeżeli przerwa między krokwiami jest zbyt wąska trzeba zgłosić się do profesjonalisty o wycięcie ich i wstawienie wymian, które wzmocnią konstrukcję.

Sztywne pokrycie wycinamy piłą

Gdy nasz dach pokryty jest blacho dachówką lub innym sztywnym pokryciem np. papą bitumiczną to nie mamy możliwości wyjęcia pojedynczych dachówek do otworu. Należy wtedy idealnie wymierzyć miejsce i wyciąć w pokryciu dziurę za pomocą piły tarczowej. Następnie montować po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją obsługi, która zapewni nam sposób montażu z funkcjonalnością na lata.

 

 

golden

GOLDEN sp. z o.o.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 31 1050 1764 1000 0090 3267 6745

golden