Porównanie okien ze względu na materiał wykonania

Rama okna

Wybór materiału, z którego wykonane będą okna, jest niezwykle ważną decyzją: to właśnie on ma największy wpływ na ich właściwości oraz cenę. W Polsce najchętniej wybierane są okna z PVC, zwane powszechnie plastikowymi. Wciąż sporą popularnością cieszą jednak tradycyjne okna drewniane, a na rynku znaleźć można także produkty z aluminium – jest to rozwiązanie dość niszowe, ale zyskujące coraz większą rozpoznawalność. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom tych trzech materiałów.

Co jest lepsze – okna z PCV czy drewniane?

Drewno było w przeszłości najchętniej wybieranym materiałem do konstrukcji okien. Zmieniło się to wraz z rozpowszechnieniem się tworzyw sztucznych. Wciąż cieszy się ono jednak sporą popularnością ze względu na estetykę. Jego zaletą jest również bardzo dobra izolacja cieplna. Materiał ten ma jednak także wady: okna z drewna są stosunkowo drogie i wymagają odpowiedniej konserwacji. Jeśli nie poświęci im się wystarczająco czasu oraz uwagi, staną się podatne na działanie szkodników oraz czynników atmosferycznych. Istotna jest również duża waga, która zwiększa koszty transportu.

Produkty plastikowe również odznaczają się bardzo dobrą izolacją, stanowiąc przy tym lekką i niezwykle wytrzymałą konstrukcję. Okna z PCV są znacznie tańsze i cechują się większą trwałością: zachowują swoje właściwości przez wiele lat, nie wymagając przy tym żadnej konserwacji poza myciem. Są odporne na działanie niekorzystnej pogody oraz szkodników. Ich wygląd jest schludny i łatwy w przystosowaniu do każdego budynku: sprzedawane przez nas okna PCV w Elblągu, Malborku i Kwidzynie mają ramy w różnych kolorach, pozwalające bez problemu dopasować je do elewacji.

A co z oknami aluminiowymi?

Okna z aluminium wciąż stanowią dość niszowe rozwiązanie. Jest ono wytrzymałe i zapewnia dużą stabilność, dzięki czemu znajduje zastosowanie w bardzo dużych oknach, na przykład w przeszklonych biurowcach. Najczęściej stosuje się je w budynkach użyteczności publicznej. Ich największą wadą jest wysoka cena. Są za to niezwykle lekkie i cechują się dobrymi parametrami technicznymi, a także interesującą estetyką, pasującą do nowoczesnej architektury.

Wróć do bloga

golden

GOLDEN sp.j.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 59 1160 2202 0000 0001 0909 0016

golden