Po czym poznać energooszczędną stolarkę otworową?

energooszczędna stolarka

Jednymi z największych wydatków związanych z utrzymaniem budynku są kwoty przeznaczane na pozyskiwanie energii do jego ogrzewania. Sposobem na ich ograniczenie jest montaż wydajnego źródła ciepła oraz zastosowanie odpowiedniej termoizolacji. Równie ważne okaże się zainstalowanie dobrych okien PCV. W Elblągu są one dostępne w ofercie hurtowni materiałów budowlanych Golden. Nie można jednak zapominać, że mimo najlepszych parametrów izolacyjności cieplnej nie spełnią one swej funkcji, jeżeli nie zostaną prawidłowo założone. Przekonajmy się, jak powinien wyglądać ciepły montaż okien.

Dlaczego energooszczędność jest ważna?

Okna i drzwi są miejscami, w których mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne, a więc będzie dochodziło do znacznej utraty ciepła. Takie wychładzanie pomieszczeń oznacza, że do utrzymania wewnątrz optymalnej temperatury konieczne będzie zużywanie większej ilości opału lub energii elektrycznej, jeśli w budynku zamontowano pompę ciepła. Z uwagi na wysokie ceny najpopularniejszych paliw – węgla kamiennego, drewna i pelletu drzewnego oraz gazu i oleju opałowego – a także prądu, będzie to wpływało na płacone za ogrzewanie rachunki. Jest to o tyle istotne, że z reguły stanowią one znaczną część wydatków łączących się z utrzymaniem budynku.

Jakie parametry mają znaczenie dla energooszczędności?

Wielkość strat ciepła następujących za sprawą stolarki otworowej zależy od jej poprawnego montażu, a także przewodności cieplnej użytych do jej produkcji materiałów. Parametrem pozwalającym w zorientowaniu się w ilości traconej energii jest współczynnik przenikania ciepła. Dla całego okna jest on określany jako Uw i obliczany w watach przypadających na metr kwadratowy jego powierzchni. Ustala się go na podstawie współczynników dla używanych pakietów szybowych (Uf) oraz stosowanych ram (Ug). Porównanie wartości Uw pozwala na znalezienie okien, które zagwarantują lepszą izolacyjność cieplną.

Wróć do bloga

golden

GOLDEN sp.j.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 59 1160 2202 0000 0001 0909 0016

golden