Kiedy blachodachówka to dobra alternatywa dla dachówki cementowej?

Blachodachówka

Dobór pokrycia dachowego wymaga uwzględnienia preferencji estetycznych właściciela budynku, a także budżetu, jakim dysponuje. Duże znaczenie mają także priorytety co do trwałości konkretnego materiału oraz czasu potrzebnego do jego ułożenia, a także specyfiki montażu. Do najczęściej rozważanych alternatyw należy wybór między blachodachówką a dachówką cementową. Zobaczmy, w jakich okolicznościach korzystniejszym rozwiązaniem będzie blachodachówka.

Charakterystyka dachówki cementowej

Dachówka cementowa oferuje atrakcyjny wygląd, zbliżony do tego, jaki można uzyskać, używając klasycznej dachówki ceramicznej. Choć jest ona wykonana z mieszanki betonowej, pokrytej zabezpieczającą warstwą tworzywa sztucznego, a nie wypalana z naturalnej gliny, to jej trwałość będzie porównywalna do ceramicznej, a koszt okaże się niższy. Trzeba pamiętać, że dachówka cementowa należy do pokryć ciężkich, wymaga więc wzmocnionej więźby dachowej, a przy bardziej złożonej konstrukcji dachu także wykonania pełnego deskowania. Dachówki cementowe są montowane w taki sam sposób, jak dachówki ceramiczne – w newralgicznych miejscach są one mocowane za pomocą spinek. Prace związane z wykonaniem takiego pokrycia trwają dość długo, jest ono jednak ciche, ciepłe oraz dość odporne nawet na silny wiatr.

Blachodachówka i jej najważniejsze cechy

Blachodachówka to arkusze blachy stalowej lub niekiedy aluminiowej, które są zabezpieczone antykorozyjnie oraz pokryte dodatkową powłoką zabezpieczającą, składającą się z tworzywa, a czasem nawet posypki mineralnej. Dzięki przetłoczeniom zyskują podwyższoną sztywność, lepiej znoszą zmiany temperatury i w mniejszym stopniu zmieniają swoje wymiary, a także oferują wygląd zbliżony do dachówki tradycyjnej. Są dostępne w formie długich arkuszy dostarczanych pod wymiar dachu albo blachodachówki modułowej o mniejszych rozmiarach poszczególnych elementów. Z blachodachówki warto skorzystać na dachach, które nie zniosą dużego obciążenia. Sprawdzi się ona także tam, gdzie liczy się szybsze tempo prac oraz niższe koszty zakupu i ułożenia pokrycia. Wybierając blachodachówkę, trzeba jednak liczyć się z tym, że jej trwałość będzie niższa niż dachówki cementowej.

Wróć do bloga

golden

GOLDEN sp.j.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 59 1160 2202 0000 0001 0909 0016

golden