Nieproszeni goście na dachu
DACHOWE Nieproszeni goście na dachu
Aktywność ptaków wzrasta wiosną. Szukają one wtedy dobrego lokum na stworzenie gniazda. Dobrymi dla nich miejscami są rynny i okapy dachowe, które mogą tworzyć swego rodzaju schronienie przed złymi warunkami atmosferycznymi. Dla właścicieli domów są one jednak sporym problemem. Ich odchody zanieczyszczają cały budynek i miejsce wokół niego. Wiele gatunków nosi groźne dla człowieka choroby czy alergeny. Już przy budowie domu warto pomyśleć o środkach zapobiegawczych.
Kolce
Popularnym sposobem odstraszania ptactwa przed zakładaniem gniazd jest zakładanie specjalnych kolców stalowych przytwierdzonych do listwy. Taki produkt montujemy tam gdzie ptaki siadają najczęściej np. parapety, krawędzie dachów. Mimo wszystko trzeba je zamontować tak aby ptak był w stanie je zauważyć. Spełniają wtedy one swoje zadanie: skutecznie odstraszają, nie raniąc. Taki sposób montażu jest narzucony z góry przez polskie prawodawstwo.
Szczeliny wentylacyjne
Idealnym miejscem dla małych ptaków są szczeliny wentylacyjne w okapie. Oprócz lotów osiedlają się tam również owady i gryzonie. Są one poważnym problemem, ponieważ przynoszą choroby, wpływają na estetykę budynku i wydają nocne odgłosy, które rozprzestrzeniają się we wnętrzu. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest grzebień okapu z kratkami wentylacyjnymi. Zapobiega to dostawaniu się gryzoni, owadów i ptaków pod okap.
Inne rozwiązania
- Siatki przeciw ptakom
- Systemy dźwiękowe
- Pręty ruchome
- Systemy żelowe
Problem z mchami
Nasze pokrycia dachowe narażone są na powstawanie osadów z mchów i porostów. Dzieje się tak pod wpływem wilgoci. Głównie dzieje się to na dachach, które osłaniane są przed słońcem np. Zalesione miejsce. Żeby temu zapobiec warto zastosować tamę kalenicową wykonaną z miedzi. Podczas opadów deszczu uwalniają się jony miedzi, które przeciwdziałają rozwojowi zanieczyszczeń, mchów czy porostów.
Czystość przede wszystkim
Warto pamiętać jednak o systematycznym czyszczeniu swojego pokrycia dachowego. Najlepiej robiąc to przy pomocy miękkiej gąbki i wody pod ciśnieniem. Jeżeli jednak już pojawią się osady warto sięgnąć po specjalistycze środki do walki z tym problemem.