Ocieplenie poddasza, metody tradycyjne czy innowacyjne ?

DACHOWE    Ocieplenie poddasza, metody tradycyjne czy innowacyjne ?

Nieocieplone poddasze jest główną przyczyną wpuszczana wilgoci do wnętrza. Skutkiem tego jest pojawienie się grzybów i pleśni. Jeżeli wilgoć będzie na dachu długi czas to doprowadzi do zniszczenia konstrukcji dachu- może to w znaczny sposób wpłynąć na jej wytrzymałość. Co za tym idzie.. przyczyni się do zniszczenia całego dachu. Nie warto ryzykować wysokimi kosztami naprawy dachu i już na samym początku wykonać prawidłową izolację cieplną.

Termoizolacja profesjonalnie wykonana

Ocieplanie dachu i poddasza możliwe jest na kilka sposobów. Zależy to również od stanu więźby dachowej, znacznie łatwiej wykonuje się termoizolację przy nowych dachach. Taki proces musi być wykonany profesjonalnie.
Planując ocieplenie poddasza trzeba dopilnować aby materiał przez nas wybrany idealnie wypełniał szczeliny między krokwiami. Najlepiej kierować się kryteriami, że powinien być sprężysty, elastyczny i podatny na odkształcanie tak aby można było go wcisnąć nawet w najmniejsze luki.

golden

Wełna mineralna – nadal najpopularniejsza

Wełna mineralna od wielu pokoleń jest najpopularniejszym produktem do ocieplania dachu. Wełnę umieszcza się w wolnych przestrzeniach między krokwiami. Jest jednak wiele zasad, o których trzeba pamiętać podczas jej montażu:
- Trzeba zostawić niewielką lukę na około 3-4 cm od desek tak aby połać mogła odpowiednio oddychać.
- Aby wełna nie wypadała trzeba ją umocować specjalnymi stalowymi profilami ocynkowanymi.
Jedną z wad wełny mineralnej jest to, że nawet najmniejszy błąd może prowadzić do utraty termoizolacyjności , a niewielka szczelina może okazać się złym wpływem na konstrukcję dachu.

Styropian znany od lat

Poddasze możemy ocieplić również za pomocą styropianu. Ma od takie właściwości jak sprężystość i dopasowanie do wolnych przestrzeni między krokwiami. Materiał trzeba dokładnie wcisnąć aby nie powstały luki. Zanim jednak weźmiemy się za ocieplanie ważnym krokiem jest wymierzenie rozstawu krokwi. Dzięki tym wymiarom można dobrać odpowiedniej wielkości płyty styropianowe.
Idealne dopasowanie da gwarancję, że ocieplenie będzie skuteczne a wilgoć i zimne powietrze nie będą miały możliwości wstępu do wnętrza domu.

Pianka poliuretanowa

Bardzo dobrym produktem do docieplenia poddasza jest pianka poliuretanowa. Jest ona bardzo wysokiej jakości, skuteczna i łatwa w stosowaniu. Jej cena jest dość wysoka, co za tym idzie ma świetny poziom izolacyjności i doskonałe parametry techniczne. Pianka łączy pozytywne właściwości wszystkich materiałów izolacyjnych. Pianka jest wpuszczana za pomocą dostosowanego do tego pistoletu, dzięki temu jest w stanie wniknąć bezpośrednio w każdą lukę i stworzyć w niej warstwę o grubości dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Automatycznie po wstrzyknięciu pianka powoli się rozpręża i powiększa swoją objętość. Jest o wiele bardziej szczelna niż tradycyjna izolacja.

golden

Natrysk celulozą

Kolejnym nowoczesnym sposobem ocieplania poddasza jest natrysk celulozą.  Ma ona konsystencję granulek, wdmuchiwanie ich podciśnieniem daje możliwość dostania się nawet w najmniejszy zakamarek między krokwiami. Produkt ten jest ekologiczny i wytrzymały. Na etapie produkcji granulki nasączane są związkami boru, który ma właściwości przeciwgrzybiczne i zapobiega tworzeniu się pleśni na drewnianych elementach konstrukcji dachu. Wdmuchiwanie celulozy przyda się także do naprawy błędnie wykonanej izolacji cieplnej. Po jakimś czasie od położenia wełny mineralnej lub styropianu może się okazać, że niedokładnie wykonana, a powstałe mostki termiczne wypuszczają ciepło, a wpuszczają na poddasze wilgoć. Dzięki celulozowym granulkom można uzupełnić ubytki w tradycyjnych materiałach izolacyjnych i uszczelnić całą warstwę izolacji.

Na jaki rodzaj ocieplenia się zdecydować?

Dzięki przedstawionym wyżej produktom, po poznaniu ich wad i zalet powinno być łatwiej zdecydować się na konkretny materiał do ocieplenia. Tradycyjne sposoby są znane od lat, częściej używane, ale mimo wszystko po latach można zauważyć ich uszkodzenia. Nowoczesne produkty budzą mniej zaufania, ale mimo wszystko wydają się być profesjonalne. 

 

golden

GOLDEN sp. z o.o.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 31 1050 1764 1000 0090 3267 6745

golden