Ważne dachówki wentylacyjne.

DACHOWE    Ważne dachówki wentylacyjne.

Dobra wentylacja dachu zapobiega wnikaniu pary wodnej oraz złym działaniu wilgoci na więźbę dachową. Jeżeli nie stworzymy odpowiedniej wentylacji możemy w późniejszych latach borykać się z problemami w postaci niszczenia drewnianych elementów dachu, wilgoci we wnętrzu budynku czy nawet pleśni na stropach. Warto już na etapie projektu brać od uwagę tą kwestię. Wtedy gdy nasze poddasze jest nieużytkowe to termoizolacja znajduje się najczęściej na stropie. Między nią a warstwą wstępnego krycia występuje naturalna szczelina wentylacyjna- która już jest wystarczającym elementem wentylacji.

WENTYLACJA ZALEŻNA OD MONTAŻU GĄSIORÓW

Dachówki wentylacyjne to najpopularniejszy sposób wentylacji połaci. Mimo, że teraz nie są już tak często stosowane. Z czasem zastępuję się je nowymi możliwościami, materiałami i metodami montażu. Jakiś czas temu gąsiory montowane były na mokro, trwale. Teraz już się od tego sposobu odeszło. Zaprawę murarską zastąpiły taśmy, które ułatwiają montaż i wentylację.

DOPASOWANIE DO CAŁEGO DACHU

Dachówki wentylacyjne możemy kupić w tym samym wzorze i kolorze jak reszta naszego dachu, są one zazwyczaj dostępne w wersjach kolorystycznych takich jak dachówki cementowe i ceramiczne. Dzięki temu pojedyncze dachówki wentylacyjne możemy dobrać do dachu tak aby nie tracił on na walorach estetycznych a jednocześnie był funkcjonalny.

GDZIE UMIEJSCOWIĆ DACHÓWKI WENTYLACYJNE

Można powiedzieć, że dachówki wentylacyjne montowane są w miejscach najtrudniejszych dla dekarzy. Trzeba więc twierdzić, że przy montażu warto poświęcić temu sporo uwagi. Niestety miejsca te narażone są na działanie wilgoci, dlatego potrzebna jest wentylacja by usuwać najmniejsze ślady pary wodnej.
Przy koszach dachowych
Te dachówki zazwyczaj montowane są przy koszach dachowych, a nawet powinny być- niestety zdarza się, że dekarze pomijają ten krok. Inwestor powinien na to zwrócić uwagę i dopilnować by kosz dachowy był odpowiednio wentylowany. Jeżeli o to nie zadbamy to pod pokryciem będzie zbierać się wilgoć co spowoduje poważne zagrożenie dla konstrukcji dachu.  Ilość dachówek do położenia zależna będzie od długości komina. Im dłuższy tym więcej.
Przy okapach i kominach
Montowanie dachówek wentylacyjnych jest konieczne z przodu i tyłu komina oraz okna dachowego. Trzeba je umieścić od rozstawienia kontrłat. Jeśli komin lub okno jest szersze niż one to dachówki wentylacyjne trzeba zamontować z góry i na dole. Jeżeli jednak są mniejsze to można je zamontować, ale nie jest to warunek konieczny.
Pod grzbietami i kalenicami
Dachówki wentylacyjne montowane powinny być w przedostatnim rzędzie przed elementami, które blokują swobodny przepływ powietrza. Jedyną dachówką, na której nie powinny być montowane dachówki w taki sposób to karpiówka. W takim wypadku trzeba by było je zamontować w pierwszym rzędzie od razu za kalenicą lub grzbietem dachu.

WŁAŚCIWY DOBÓR DACHÓWKI

Dachówki wentylacyjne mimo, że są potrzebne to ich ilość powinna być bardzo dobrze dobrana. W przypadkach gdy nasz dach jest dosyć mały i prosty to liczba wentylacji nie musi być aż tak duża jak przy dachach rozległych i wielospadowych. Już na poziomie projektu musimy ustalić miejsce montażu i liczbę dachówek wentylacyjnych. Od tego zależny będzie dobór innych elementów oraz sposób wykonania warstw ociepleniowych.

WADY DACHÓWEK WENTYLACYJNYCH

Wady stają się widoczne przy opadach śniegu lub mocnego deszczu, a w szczególności jeżeli są połączone z silnym wiatrem. Wtedy w górnej części dachówki panuje podciśnienie, a u jej wylotu wytwarza się nadciśnienie. A skutkuje to wiewaniem do wnętrza dachówki wody i śniegu. Warto więc zaprojektować dach z jak najmniejszą ilością tych dachówek.

 

 

golden

GOLDEN sp. z o.o.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 31 1050 1764 1000 0090 3267 6745

golden