Jak zlokalizować przeciek?
DACHOWE Jak zlokalizować przeciek?
Uszkodzony i nieszczelny dach to spore zagrożenie dla konstrukcji jak i osób zamieszkujących dany budynek. Woda deszczowa przeciekająca przez pokrycie dachowe niesie za sobą skutki takie jak: niszczenie ścian, osadzanie się pleśni i grzybów na dachówkach, kratkach wentylacyjnych czy kominach, gnicie elementów komina i bezpośrednie niszczenie więźby dachowej. Drobna szczelina na przestrzeni lat może przeobrazić się w ogromne zniszczenia struktury więźby.. co za tym idzie, może nie wytrzymać ciężaru dachu.
Ochrona przed wodą i wilgocią jest niezbędna dla stabilności dachu oraz budynku.
Popularne miejsca uszkodzeń dachowych
Najczęstsze przecieki powstają tam gdzie jest obróbka blacharska lub złączenie kilku płaszczyzn. To te miejsca sprawdzić w pierwszej kolejności.
Obróbka wokół komina
Najniebezpieczniejszym miejscem jest głównie komin i jego połączenie z połacią dachu. Już podczas prac budowlanych warto poświęcić temu miejscu szczególną uwagę. Najpopularniejszym sposobem uszczelniania tych miejsc są kołnierze z blachy. Chociaż i one z biegiem czasu są w stanie się odkształcić pod wpływem czynników atmosferycznych i mechanicznych. Powoduje to niestety przedostawanie się opadów pod pokrycie. Kolejnym produktem , na który warto zwrócić uwagę jest uszczelniacz. Na sam początek jest elastyczny i sprężysty a po paru latach staje się kruchy i łamliwy. Podczas przeglądów dachowych warto zwrócić na to uwagę i wymienić na nowy.
Jedno z lepszych rozwiązań to użycie nowoczesnych, profesjonalnych taśm- które mają mieć wysoką trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Nieszczelny kosz dachowy
Kosz dachowy jest miejscem łączenia różnych płaszczyzn dachu. Ten element koniecznie powinien być idealnie szczelny żeby opady nie przedostawały się pod pokrycie. Główną przyczyną przecieków tu są błędy wykonawców obróbki na dachu. Gdy tylko zauważymy szczelinę przy koszu to natychmiastowo potrzebna jest naprawa tego błędu.
Dobrym rozwiązaniem- jednak bardzo czasochłonnym jest rozprowadzenie w koszach dachowych elementów ogrzewania dachowego.
Okna dachowe i lukarny
Okna dachowe to kolejne z części dachu, które mogą wpuszczać wodę i wilgoć pod pokrycie. Nie chodzi tu o otwieranie tych okien a o właściwy montaż. Jeżeli produkt ten nie będzie idealnie szczelnie połączony i zespolony z połacią dachy, każda minimalna szczelina jest potencjalnym zagrożeniem do gromadzenia się wilgoci wewnątrz. Znając skutki warto od samego początku profilaktycznie sprawdzić montaż i połączenie takiego okna z dachem.
Uszkodzona folia dachowa
Jeżeli zauważymy przeciek lub wyczujemy wilgoć, a pokrycie dachowe wydaje się być nienaruszone to warto spojrzeć pod dachówkę czy abu na pewno uszkodzeniu nie poddała się folia. Zdarza się głównie na dachach o niskim kącie nachylenia połaci, że woda przedostaje się poprzez odwiniętą lub źle zamontowaną folię i doprowadzać do nawilgocenia kolejnych warstw takich jak membrana. Na rynku istnieją specjalne produkty takie jak taśmy, które pozwalają naprawić folie bez rozbiórki całego dachu. Wystarczy odsłonić kawałek i zakleić widoczne uszkodzenie.