Jak ochłodzić poddasze?

DACHOWE    Jak ochłodzić poddasze?

Poddasze letnia porą roku może być bardzo gorące, dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, na pokrycie dachowe padają promienie słoneczne a okna dachowe umieszczone w nim akumulują ciepło ze słońca, które pada na dach. Po drugie, na poddasze dostaje się ciepło z pomieszczeń, które są pod nim. Stąd przyjęło się im wyżej tym goręcej i duszniej. Jednak żeby temu skutecznie zapobiec warto już na etapie planowania budowy przemyśleć rozwiązania, które w tym pomogą. 

MARKIZY ZEWNĘTRZNE

Zewnętrzne markizy to tanie, proste i skuteczne rozwiązanie w celu ochłodzenia poddasza. Zatrzymują one promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą one do szyby okiennej, dzięki czemu redukują nadmierne nagrzewanie się wnętrza. Pozwala to zachować w pomieszczeniu komfortową temperaturę nawet w ciepły, słoneczny dzień. Markizy są przezroczyste, więc nie ograniczają widoczności na zewnątrz. Produkt ten jest bardzo prosty w montażu, a otwieranie okna nie stanowi problemu mimo, że markiza jest opuszczona. To tanie i szybkie rozwiązanie by uniknąć upału w domu.

WENTYLACJA

Na poddaszu najważniejszym elementem, który zapewnia ciągłą cyrkulację powietrza jest sprawna wentylacja. Podczas tworzenia projektu budowlanego powinniśmy mieć zaplanowane miejsca przewodów wentylacyjnych. Po ty by zadbać o stałą wymianę gorącego powietrza na świeże doprowadzane z zewnątrz. Oprócz samych przewodów warto jeszcze przemyśleć kwestię dachówek wentylacyjnych, które powodują swobodny przepływ świeżego powietrza przez płaszczyznę dachu.

NIE DO KOŃCA SZCZELNE OKNA 

Tak aby tego źle nie zrozumieć, tak naprawdę okno w 100% szczelne nie jest praktyczne. Jakościowo dobre okno powinno być wyposażone w dostosowane nawiewniki lub system mikrowentylacji. To właśnie one powinny zapewnić stałą cyrkulację powietrza. Dzięki nim nie ma konieczności otwierania okien a i tak do domu będzie wpadało świeże powietrze. Latem ochroni przed gorącym powietrzem a zimą przed wychłodzeniem.

ROZMIESZCZENIE OKIEN NA POŁACIACH

Okna dachowe oprócz właściwego dobrania muszą być również odpowiednio rozmieszczone na poddaszu. Najlepszym rozwiązaniem, które stworzy przepływ powietrza jest umiejscowienie ich na co najmniej dwóch różnych połaciach. Taki układ przy otwarciu dwóch okien spowoduje przeciąg, który umożliwi doskonałe wywietrzenie poddasza. Dobrej jakości okna dachowe dobrze by było gdyby były zamontowane we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu, dlatego, że nie tylko kuchnia i łazienka ma problem nadmiaru pary wodnej.  

golden

OSŁONA DLA OKIEN DACHOWYCH

We wnętrzu poddasza możemy zamontować specjalne rolety zamontowane na specjalnych prowadnicach. Pozwolą one na bez problemowe funkcjonowanie także pod skosem. Rolety montowane na poddasze powinny być wykonane z grubych, odbijających promienie słoneczne materiałów. Rolety prócz swojej funkcjonalności mogą być również ciekawym elementem wystroju.

Rolety mogą być również zewnętrzne. Są one idealnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o ochronę przed słońcem jak i nieproszonymi gośćmi. Takie rolety antywłamaniowe są dobrym produktem,  jeżeli wyjeżdżamy- dzięki nowoczesnym i zaawansowanym rozwiązaniom są nie do pokonania.

KLIMATYZACJA- OCHŁODA NA UPALNE DNI

Czasami, gdy już wypróbujemy wszystkie sposoby a nasze poddasze nadal jest duszno i gorąco to warto rozważyć montaż klimatyzacji.
Najprostszym rozwiązaniem i tanim są klimatyzatory przenośne. Można je zamontować na praktycznie każdym etapie budowy domu lub nawet po wielu latach jego użytkowania.Nie będzie koniecznością burzenie ścian i wykuwanie dziur przeznaczonych do montażu klimatyzatorów. Wystarczy wyprowadzić rurę przez okno a klimatyzator postawić na tyle blisko żeby nie było problemu z długością rury elastycznej. Niestety tak proste rozwiązanie nie koniecznie jest funkcjonalne. Przez otwarte okno z powrotem będzie wracać do wnętrza ciepłe powietrze.

W sprzedaży są również ciche i praktyczne klimatyzatory split. Są one montowane z połączenia dwóch jednostek. Jedna montowana na zewnątrz, a druga wewnątrz. Jest to ciche i na tyle komfortowe rozwiązanie, które pozwala na wprowadzenie chłodnego powietrza nawet gdy panują temperatury powyżej trzydziestu stopni na plusie. Warto wybrać takie urządzenie, które nie będzie poblematyczne w zamontowaniu nawet w wykończonych już budynkach. 

 

 

 

golden

GOLDEN sp. z o.o.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 31 1050 1764 1000 0090 3267 6745

golden