Bezpieczne wyjście na dach

DACHOWE    Bezpieczne wyjście na dach

Większa część osób przy projekcie dachu pomija wyłazy dachowe. Powszechna jest teoria, że są one nie potrzebne, dlatego że nie będzie konieczności wychodzenia na dach. Jednak nie biorą oni pod uwagę tego, że nasze pokrycie potrzebuje regularnych przeglądów, czyszczenia i napraw. Wyłaz dachowy jest wtedy konieczny do bezpiecznego wykonywania tych czynności. Wychodzenie na dach przez drabinę nie jest opcją bezpieczną- można w ten sposób uszkodzić ściany, okna i zagrozić własnemu życiu.

Różne potrzeby – różne wyłazy

Wybór wyłazu zależy od pomieszczenia i naszych wymagań. Jeżeli chcemy zamontować go w miejscu nieogrzewanym takim jak strych to zdecydować się możemy na tzw. Wyłaz zimny. Jeżeli jednak pomieszczenie będzie zamieszkane trzeba wybrać już wyłaz, który posiada szyby termoizolacyjne. Wyłazy dachowe stają się uniwersalne i swoim wyglądem przypominają okna połaciowe. Wraz z wyłazem montuje się kołnierze uszczelniające- co jest tak samo obowiązkowe w oknach dachowych. Często mają one hartowane szyby i siłowniki, które zapobiegają zatrzaśnięciu.

golden

Montaż wyłazu

Wyłazy nie sprawiają problemów montażowych, ponieważ mieszczą się one pomiędzy krokwiami. Oczywiście dużo łatwiejsze i bez ingerencji w dach będzie montowanie wyłazu już przy etapie budowy- dlatego warto go uwzględnić w swoim projekcie. Najlepszym miejscem na montaż wyłazu jest przestrzeń za kominem, droga przejścia po dachu jest krótka i również ze względów estetycznych, komin zasłania wyłaz. Ten produkt często niesie za sobą konieczność dodatkowego wyposażenia w postaci stopni i ław kominiarskich.

golden

Stopnie i ławy kominiarskie

Jeżeli wyłaz montujemy daleko od komina, nachylenie połaci przekracza 25% a nasze pokrycie do dachówka ceramiczna lub cementowa to ważnym elementem na dachu będzie system komunikacji składający się ze stopni i ław kominiarskich. Dzięki tym dodatkowym elementom można poruszać się bezpiecznie po dachu. Ławy i stopnie powinny być montowane w odległości kroku, aby przejścia po pokryciu wykonywane były swobodnie.
Warto zapamiętać, że tych produktów nie montujemy do pokrycia dachowego tylko i wyłącznie do sztywnego poszycia lub łat.

golden

 

źródło http://www.phd.pl/poradnik/

golden

GOLDEN sp. z o.o.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 31 1050 1764 1000 0090 3267 6745

golden