Poprawny montaż systemów rynnowych
DACHOWE Poprawny montaż systemów rynnowych
To już na etapie budowy domu powinniśmy przyłożyć więcej uwagi do zaplanowania systemu orynnowania. Jego rozmiar możemy poznać na podstawie wyliczenia efektywnej powierzchni dachu (EPD) . Są w ofertach różne urządzenia np. kalkulator od firmy Galeco- dostępny na stronie www.galeco.pl. Umożliwia on dokładne obliczenia a także dopasowanie ilości i rodzaju rynien jak również miejsca montażu rur spustowych i odpływów.
Drugi krok:
Kolejna rzecz to odpowiedni montaż rynny względem połaci dachu. Jeżeli będą one przymocowane za wysoko względem połaci to woda spływająca do rynny będzie wychlapywała się poza jej obrys. Jeśli jednak będą przymocowane zbyt nisko to strumień wody może nie wpadać do rynny tylko poza nią.
–Dlatego trzeba pamiętać, by cały system rynnowy wystawał poza granicę pokrycia dachowego nie dalej niż połowa jego szerokości– mówi Magdalena Gardyła z Galeco. – Równie ważne jest, by linia przedłużająca płaszczyznę dachu biegła w odległości 1-2 cm nad rynną. Orynnowanie osadzone w ten sposób będzie odpowiednio przyjmowało wodę deszczową i odprowadzało ją jak najdalej od domu.
Trzeba również zwracać na materiał i rodzaj orynnowania. Np. rynny wykonane z PVC pod wpływem wysokich temperatur rozszerzają się a podczas niskich- kurczą. Przy takiej pracy systemu rynnowego trzeba podczas montażu użyć profesjonalnej wiedzy. Elementy systemu Galeco PVC: narożniki, łączniki- zostały wyposażone w linie dylatacyjne, które wskazują miejsce dosunięcia rynny w zależności od temperatury panującej podczas montażu. Tak dokładne dopracowanie systemu sprawia, że będzie on funkcjonalny na lata. W takim układzie jedynym elementem ruchomym jest sama rynna. Warto również mieć na uwadze obejmy montowane na rurze spustowej PVC co 1,8 metra. W połączeniu z tymi elementami zapewnić można systemowi dogodną pracę” i zabezpieczyć we właściwy sposób cały budynek.
źródło: http://www.phd.pl/poradnik/czym-groza-bledy-popelniane-podczas-montazu-rynien/