Wymiana pojedyńczej dachówki

DACHOWE    Wymiana pojedyńczej dachówki

Od jednej zniszczonej dachówki się zaczyna… Możliwe jest, że zapoczątkuje ona proces niszczenia wnętrza pod dachem. Przez połamaną dachówkę do środka mogą dostać się opady i wilgoć, które spowodują pęcznienie więźby dachowej czy stropu. Między innymi dlatego warto jest przeprowadzić przeglądy dachowe.

Jak zdejmować? W zależności od dachówki
Sposób zdejmowania i wymiany dachówek jest uzależniony od ich rodzaju. Poszczególne typy dachówek są bowiem w inny sposób montowane na dachu, inaczej też się je zdejmuje. Jeżeli właściciele budynku nie bardzo znają się na pracach budowlanych, warto by powierzyli wymianę dachówki profesjonaliście. Laik na dachu może bowiem spowodować więcej szkód niż korzyści – wyjmując jedną dachówkę bardzo łatwo zniszczyć bowiem te, które są położone w pobliżu.

Karpiówki
Popularne karpiówki, czyli płaskie dachówki, najczęściej półokrągłe na końcach, mają na dolnej powierzchni specjalne zaczepy, za pomocą których montuje się je do łat. Niektóre karpiówki mają też specjalne otwory na gwoździe – wtedy dachówki przybija się do powierzchni łat.

Dachówki zakładkowe
Nieco nowsze pod względem używania ich na dachach są dachówki zakładkowe. Na spodniej stronie są one wyposażone w specjalnie wyprofilowane zaczepy, które po zamocowaniu na dachu zahacza się o łaty. Z boku dachówki zakładkowe mają zamki, dzięki którym można zahaczać dachówki jedna o drugą, tworząc jednolitą i szczelną powierzchnię.

Esówki
Kolejny popularny typ dachówek to esówki, zwane też dachówkami holenderskimi. Najczęściej nie maja one zamków, tylko zakładki po spodniej stronie, dzięki czemu można je bez problemu zamontować do łat na powierzchni dachu.

Mnich i mniszka
Ostatni typ dachówek, który najczęściej możemy spotkać na obiektach zabytkowych, poddawanych renowacji, są mnich i mniszka. Tworzą one komplet, który dopiero po połączeniu ze sobą ma rację bytu. Mnichy są wypukłe i układa się je na wklęsłe mniszki. Mnichy do łat mocowane są za pomocą specjalnych klamer lub drutu. Pokrycie z mnichów i mniszek jest bardzo efektowne, jednak nie do końca praktycznie. Może być nieszczelne, do tego jest bardzo ciężkie i nie nadaje się na dachy o lekkiej lub osłabionej konstrukcji.

Wyjmij uszkodzoną, połóż nową
Najprościej jest wyjąć dachówkę, gdy jej montaż był poprzez zahaczanie o łaty zaczepów lub przybijanie gwoździami. Trzeba wtedy delikatnie podnieść z wyższego rzędu aniżeli ten gdzie jest uszkodzenie, podłożyć specjalne kliny i wtedy wymienić uszkodzoną dachówkę na nową.
Wymiana dachówki z zamkami bocznymi
Nieco trudniej jest w przypadku dachówek zakładkowych, które mają po bokach zamki. Ponieważ dachówki w jednym rzędzie z powodu zamków są ze sobą połączone, wyjmowanie dachówek polega nie tylko na podważaniu wyższego rzędu, ale też sąsiedniej dachówki z tego samego rzędu.
 

 

 

golden

GOLDEN sp. z o.o.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 31 1050 1764 1000 0090 3267 6745

golden