BLOG

Cover Image

Dlaczego obróbki blacharskie to ważny element konstrukcji dachu?

Pięknie wyglądająca posesja wynika z połączenia wielu elementów. Ogromną rolę odgrywa m.in. starannie wykonany lub odremontowany dach. Niewiele osób wie jednak, że oprócz widocznej na pierwszy rzut oka powierzchni pokrytej blachą, blachodachówką lub innym materiałem, niezwykle ważne są także elementy wykończeniowe, zaliczane do tzw. obróbki blacharskiej. To one zapewniają odpowiednie funkcjonowanie całej konstrukcji, a jednocześnie decydują o jej estetyce. Dlaczego są tak ważne? Jakie elementy obróbki blacharskiej są najczęściej wykorzystywane? I jak znaleźć propozycje, które będą dobrze spełniać swoją rolę? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.

Obróbki blacharskie - dlaczego tak ważne?

Obróbka blacharska to bardzo ważny element konstrukcji każdego domu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to dzięki niej nasz dach staje się jedną, doskonale skomponowaną całością. Odpowiednio dobrane elementy sprawiają, że efekt końcowy jest doskonały pod względem wizualnym, estetycznym, a także praktycznym. 

Jeśli chodzi o ostatnią ze wspomnianych cech, czyli praktyczność, warto dodać, że elementy obróbki blacharskiej odgrywają ważną rolę w czasie użytkowania dachu. Chociaż wydają się mało znaczące, to zapewniają szczelność i wytrzymałość, a co za tym idzie, pozwalają nam mieszkać bezpiecznie. Dzięki profesjonalnym elementom i dobrze przeprowadzonemu montażowi możliwe jest uzyskanie doskonałej wodoodporności, a także zapewnienie odpowiedniego kształtu i specyfiki pokrycia. 

Brak obróbek blacharskich może skutkować poważnymi konsekwencjami. W grę wchodzi, chociażby zawilgocenie, podsiąkanie wody, powstawanie wilgoci pod powierzchnią dachu, a co za tym idzie tworzenie się grzyba i finalne niszczenie konstrukcji. Dodatkowo zawilgocony mur zostaje na stałe pozbawiony właściwości termoizolacyjnych.  

Dostępne rozwiązania

Obróbka blacharska obejmuje kilka podstawowych elementów, które różnią się od siebie wyglądem, funkcjami i sposobem montażu. Możemy wymienić, chociażby:

  • pasy nadrynnowe, które służą do odprowadzania wody z połaci dachowej prosto do rynny; to dzięki nim możliwe jest zabezpieczenie rynny przed działaniem warunków atmosferycznych, szczególnie tych związanych z opadami śniegu; pasy nadrynnowe stanowią swoiste przedłużenie dachu,
  • pasy podrynnowe, czyli elementy, które zabezpieczają deski czołowe oraz pozostałe części okapu; są dość widoczne dlatego muszą być wykonane według najwyższych standardów, 
  • wiatrownice, czyli elementy mocowane na szczytowych krawędziach dachu; zadaniem wiatrownicy jest ochrona bocznych krawędzi dachu przed zniszczeniem i zerwaniem przez silne podmuchy wiatru; elementy te wzmacniają całą konstrukcję, równocześnie ją uszczelniając,
  • kosze dachowe, czyli elementy montowane na złączu połaci dachowych; wykonywane są najczęściej z blachy aluminiowej, blachy miedzianej lub blachy tytanowo-cynkowej,
  • kalenice, czyli elemnety wykończeniowe szczytu dachu, które zapobiegają dostawaniu się wilgoci pod pokrycie, równocześnie ułatwiając wentylację.  

Podczas montowania wyżej wymienionych elementów warto zadbać także o części takie jak komin, okna dachowe, czy lukarny. Odpowiednio wygięta i ułożona blacha uformowana w profesjonalne rozwiązania będzie stanowić świetne zabezpieczenie dla tych newralgicznych miejsc.

Czym się kierować?

Jak już wspomnieliśmy, elementy obróbki blacharskiej mają wpływ na estetykę posesji. Właśnie dlatego warto wybierać rozwiązania bazujące na materiałach najwyższej jakości, które mają taki sam kolor, jak pokrycie naszego dachu. Każda z części powinna być połączeniem dobrego designu i funkcjonalności, tak by nie zakłócała wrażeń wizualnych, a jednocześnie przyczyniała się do odpowiedniego stanu całej konstrukcji.

Obróbka blacharska może stanowić gotowe elementy, które wchodzą w skład całego systemu dachowego. Rozwiązanie to jest wykorzystywana zwłaszcza w przypadku domów nowoczesnych i budowanych według projektu. W wielu sytuacjach konieczne jest jednak ręczne wykonanie potrzebnych elementów. Dzięki pobraniu wymiarów i dopasowaniu działania do sytuacji możliwe jest stworzenie precyzyjnych elementów, które doskonale dopasowują się do konstrukcji naszego dachu. 

Wróć

golden

GOLDEN sp.j.
al. Wojska Polskiego 90A
82-200 Malbork
Konto: 59 1160 2202 0000 0001 0909 0016

golden